Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Oblicza Warszawy poznawane przez 2 dni

Uczniowie klas 6 – 7 – 8 Szkoły Podstawowej w Starych Żukowicach uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy, realizując wybrane punkty edukacyjne z listy wskazanej przez MEiN programu Poznaj Polskę edycja jesień 2022.

Wycieczka odbyła się w dniach 26-27 października 2022 r. i objęła swoim zakresem tematycznym :

– Kulturę i dziedzictwo narodowe,

– Ślady Polskiego Państwa Podziemnego

– Największe osiągniecia polskiej nauki.

 

Warszawa przywitała nas lekką mgłą, która nie przeszkodziła w zwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj w niepowtarzalnej scenerii przeszliśmy przez trasę przedstawiającą chronologię wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym.

 

Kiedy opuściliśmy mury muzealne, okazało się, że po mgle nie ma już śladu, delikatne słońce i  będzie nam sprzyjało podczas podziwiania widoku Warszawy z wysokości 114 m, czyli z 30 piętra Pałacu Nauki i Kultury.

 

W drodze do Pałacu Nauki i Kultury zatrzymaliśmy się w ważnym miejscu Warszawy – miejscu wpisanym do rejestru zabytków – przy autentycznym murze Getta Warszawskiego.

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy były Łazienki Królewskie – skąd taka nazwa, dla przepięknej zielonej przestrzeni parkowej Warszawy ? Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. To w tym miejscu mieliśmy chwile na odpoczynek,  obserwację przyrody i zaznajamienie się z perłami europejskiej architektury, np. Pałacem na Wyspie, Starą Oranżerią.

 

Krótki odpoczynek był wskazany, bo przed nami rysował się ważny punkt programu – spotkanie z posłem Wiesławem Krajewski  w Sejmie RP i zwiedzanie gmachu parlamentu.

 

Wcześnie rozpoczęty dzień, nie miał się zakończyć wraz z kolacją. Grupa wycieczkowa udała się na zwiedzanie Warszawy po zmroku. Sceneria warszawska w  reflektorach lamp ulicznych i neonów wystaw miała niesamowity urok. Wędrując Przedmieściem Krakowskim, odnajdywaliśmy ważne punkty Traktatu Królewskiego, takie jak Kościół św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Hotel Bristol, Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Kościół św. Anny.  Nasz spacer był oczywiście dłuższy, dotarliśmy do Barbakanu, mijając po drodze Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela, Stare Miasto z Warszawską Syrenką.  Należy zaznaczyć, że Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela jest jedną z najstarszych świątyń Warszawy, o niezwykłym charakterze historycznym. Miały w nim miejsce koronacje dwóch władców Polski i została w niej zaprzysiężona Konstytucja 3 maja.

 

Po powrocie do hostelu, czekały na nas kolejne emocje – mecz FC Barcelona – Bayern Monachium. Kibicowaliśmy mocno, jednak wynik meczu nie sprzyjał radosnemu oddaleniu się do swoich pokoi na zasłużony odpoczynek.

 

Kolejny dzień wycieczki i kolejne atrakcje przed nami. Pierwszą z nich było Centrum Nauki Kopernik, gdzie brak gablot i przewodników, pozwolił uczniom na rozwinięcie skrzydeł doświadczania i obserwowania różnych zjawisk z szerokiego wachlarza dziedzin naukowych. Spędziliśmy tutaj sporo czasu i dopiero w okolicach godzin popołudniowych dotarliśmy do Muzeum Wojska Polskiego, po drodze odwiedzając Bibliotekę Uniwersytecką z jej największymi ogrodami dachowymi w Europie.

 

Wycieczka do stolicy dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i na pewno na bardzo długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

 

Skip to content