Logo BIP

Gmina Lisia Góra z@wsze po drodze!

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Łukowej w ramach programu Poznaj Polskę zwiedzili województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, podążając Szlakiem Piastowskim. 

Zwiedzili Kruszwicę, która leży nad jeziorem Gopło, Strzelno – dawny romański klasztor sióstr norbertanek, z dwoma kościołami, który przyciąga turystów z całego świata. Zachwyciła Bazylika p.w. św. Trójcy, w której mogli podziwiać unikalne kolumny romańskie z personifikacjami cnót i przywar ludzkich, zespół konfesjonałów z sentencjami w języku polskim oraz niezwykły ołtarz Krzyża Świętego (największy w Polsce relikwiarz) z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Dzięki uprzejmości przewodnika mogli obejrzeć odsłonięcie ołtarza. Znajdujący się nieopodal Kościół św. Prokopa, duma strzelnian, to największa w Polsce, świetnie zachowana, romańska rotunda. Obejrzeli eksponaty w Muzeum – Romańskim Ośrodku Kultury im. Ottona i Bolesława. Zwiedzili Gniezno i Biskupin. Podziwiali kopię koronacyjnego miecza zwanego Szczerbcem i królewskie insygnia. Udali się na Wzgórze Lecha, żeby zwiedzić Bazylikę p.w. NMP i św. Wojciecha. Poznali historię św. Wojciecha zapisaną na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, widzieli pięknie zdobiony relikwiarz świętego.

Kolejnym punktem zwiedzania był  Biskupin. W Muzeum Archeologicznym na świeżym powietrzu oglądali osadę pierwszych rolników, wały obronne, chaty rzemieślników, wyroby z gliny, kości, drewna, skóry, rogów. Następnie udali się  do Lednicy. Nad Jeziorem Lednica znajdują się Pola Lednickie, miejsce Spotkań Młodych. Ostatnim przystankiem był Poznań. Spacer po mieście rozpoczęli od rynku, gdzie podziwiali Ratusz i wspaniale zdobione kamienice. Zwiedzili przepiękny barokowy kościół farny i wyruszyli w kierunku Placu Kolegiackiego, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie ze słynnymi poznańskimi koziołkami. W budynku obecnego Urzędu Miasta gdzie wcześniej znajdowało się Kolegium Jezuickie koncertował 18 letni Fryderyk Chopin, a w hotelu Bazar, który mijali idąc w stronę Placu Wolności zatrzymał się w grudniu 1918 r. Ignacy Jan Paderewski, który wygłosił mowę do mieszkańców Poznania, przed Powstaniem Wielkopolskim. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Bardzo ciekawie urządzone, z wieloma wspaniałymi eksponatami z tamtych czasów.

Uczniowie powrócili bogatsi w wiedzę  historyczną naszego kraju.

Skip to content